„Jen slunce to umí lépe”

Protimrazová ochrana potrubí

Protimrazová ochrana potrubíV zimní období, lze velice dobře ochránit potrubí proti zamrznutí, uvnitř nebytových prostor i vně. K tomuto účelu jsou vhodné topné kabely např. ADPSV 10 W/m (dvoužilový kabel s plným ochranným opletením a UV ochranou) nebo PFP s integrovaným termostatem, kterýnajde své uplatnění především pro svépomocnou instalaci. K dispozici jsou i tzv. samoregulační kabely, které svůj výkon přizpůsobují okolní teplotě.

Topný kabel ADPSV 10 W/m jebez termostatu a je proto nutné jej regulovat. Používají se k tomuto účelu průmyslové termostaty s odděleným příložným čidlem. Termostat (EB-Therm 800, M&S Kabloreg A1-A4) snímá teplotu povrchu potrubí a při poklesu pod nastavenou hodnotu sepne topný kabel. V těchto případech je nutné dbát na to, aby se příložné čidlo nedotýkalo nebo nebylo v těsné blízkosti topného kabelu.

Samoregulační kabely, i když umí měnit výkon dle okolní teploty, se nikdy úplně nevypínají,  proto i zde je nutné použít odpovídající nadřazenou regulaci.  Samoregulační kabely se díky své konstrukci nemohou přehřát, proto stačí jednodušší regulace, která jen zajistí, aby se topné kabely vypnuly, jakmile teploty vystoupají na hodnotu, kdy již potrubí nemůže zamrznout. Schopnost samoregulace je však doprovázená vyšší cenou kabelu, proto se tyto systémy používají především v průmyslových aplikacích.

Pro menší aplikace a svépomocnou instalaci především u objektů po bydlení se nejčastěji používají kabely PFP s integrovaným termostatem. Kabely jsou vybaveny vidlicí pro připojení do zásuvky, automatické zapínání a vypínání ovládá integrovaný příložný termostat, proto je instalace a provoz kabelů velmi snadný a nevyžaduje žádné další regulační prvky. Postup instalace naleznete zde.

Topné kabely pro ochranu potrubí před mrazem však nenahrazují tepelnou izolaci, pouze vyrovnávají ztráty tepla, které přes izolaci uniká. Pro dobrý přenos tepla z kabelu na potrubí, se doporučuje použít hliníkovou lepící pásku.  

 
Provozováno na systému MajorShop