„Jen slunce to umí lépe”

Podlahové vytápění ECOFLOOR

Registrovaná značka ECOFLOOR®  společnosti Fenix, zaujímá na trhu s elektrickými systémy velmi zásadní postavení. Představuje tak výrobky z elektrických topných kabelů – topné kabelové okruhy a topné rohože, na které je poskytována doživotní záruka. Doživotní záruka pokrývá veškeré závady topného systému ECOFLOOR instalovaného v obytných budovách a to po celou dobu životnosti podlahové krytiny.

K pokládce elektrického podlahového vytápění slouží topné kabely a rohože. Systém elektrického podlahového vytápění se v dnešní době využívá nejen v koupelnách a obytných místnostech, ale i v prostorách obchodů, kanceláří, továren a zemědělských objektů. Důležitou součástí elektrického podlahového vytápění je také regulace, zejména tzv. inteligentní termostaty, které hrají klíčovou roli v provozních parametrech topného systému. 

 

Co je topný okruh?

Topný kabel

 Topný okruh je tvořen topným kabelem, svinutým do cívky a opatřeným koncovkou s připojovacím netopným vodičem (tzv. studeným koncem - SK). Jsou vyráběny pouze v typizovaných délkách, nelze je tedy zkracovat. Studené konce se mohou krátit - jsou v délkách 3 nebo 5 metrů (dle typu kabelu - za příplatek je možné zakoupit delší SK).

Přímotopný systémPro trvalé vytápění a při umístění kabelů pod nášlapnou vrstvu – v lepícím tmelu pod dlažbu, jsou vhodné topné kabely s nižším výkonem na lineární (běžný) metr (PSV 5 a 10 W/m, ADSV 5 a 10 W/m), aby rozteče kabelů byly menší (ca 6~10 cm dle příkonu na m2) a na podlaze nevznikaly teplé a chladné pásy– jde o tzv. přímotopný systém. Díky malé vrstvě materiálu nad topným prvkem jde o velice pružné systémy s ekonomickým provozem.

Poloakumulační systémBude-li trvalé vytápění instalováno jako  mírně akumulační systém, je možné použít kabely s vyšším lineárním výkonem (PSV 10 a 15 W/m, ADSV 10 W/m) a větší roztečí při pokládce (9~15 cm dle příkonu na m2).  Topný kabel  se aplikuje do cca 5 cm silné vrstvy betonu, který roznese teplo do plochy.

Pokud vyžadujete pouze občasné komfortní vyhřívání podlahy (např. v koupelně) jspo mírně akumulační a akumulační systémy nevhodné, protože vyhřívání má dlouhý náběh. Tyto aplikace by měly být provedeny vždy jako přímotopné a ideálně doplněny i speciální podlahovou izolací F-Board.

Akumulační systémPosledním systémem, který lze pro elektrické vytápění použít, je akumulační. Topný prvek o poměrně vysokém lineárním příkonu (ADPSV 18/20 W/m, MADPSP 20/25/30 W/m, MAPSV 20/25/30 W/m) je zde umístěn ve vrstvě betonu 12~14cm silné. Robustní konstrukce kabelů zaručuje dlouhou životnost i při větší tepelné zátěži a díky jejich vyššímu lineárnímu výkonu je možné podlahu dostatečně nadimenzovat. Akumulační systém má však velkou setrvačnost a malou pružnost, je obtížněji regulovatelný a proto se dnes již téměř nevyužívá.

Obecně platí, že topné kabely, pokud se řádně namontují a nikdo je mechanicky nepoškodí, patří k nejspolehlivějším elektrickým spotřebičům.  

 

Co je topná rohož?

 Topná rohožTopné rohože jsou v podstatě topný okruh, fixovaný k nosné tkanině. Z hlediska funkce není mezi topným okruhem a rohoží žádný rozdíl, liší se pouze ve způsobu instalace. U rohože je rozteč kabelu (a tím plošný výkon ve W/m2) dán již z výroby a rohož se rozvíjí jako "koberec". Naopak u topného okruhu se smyčky (tzv. topný meandr) vytváří až při pokládce a plošný výkon pak odpovídá rozteči, s jakou byl kabel položen. Topný kabel na rohoži se nesmí krátit, studené konce ano. Také u rohoží lze za příplatek udělat delší SK.    

  Topné rohože jsou rozděleny dle svého výkonu (80, 100, 150 -160 W/m2) a to je dále předurčuje k různému využití.

Topné rohože

Topné rohože (LPSV 80 W/m2, LDTS 80 W/m2) s výkonem 80 W/m2 jsou výhradně určeny jako hlavní zdroj vytápění (celodenní provoz) pro objekty s nízkými tepelnými ztrátami - nízkoenergetické stavby. Nízký výkon znemožňuje použít rohože pro občasný provoz v režimu komfortního vyhřívání podlahy - např. v koupelně nebo kuchyni - podlaha by se nahřívala neúměrně dlouho. Rohož LPSV 80 W/m2 je určená k aplikaci do betonu nebo anhydridového potěru tzn.  do běžných i vlhkých prostor. Na rohože je v souladu se záručními podmínkami standardně poskytována záruka 10 let, nově také doživotní záruka LifeTime warranty

Výkonnějšími topnými rohožemi(100 W/m2) jsou typy LDTS, LSDTS, které jsou určené jako hlavní zdroj vytápění (celodenní provoz) v běžných obytných místnostech:

 1. pokoje;
 2. obývací pokoje;
 3. kuchyně;
 4. kanceláře;
 5. chodby;
 6. obchody apod.

Pro nižší výkon se nedoporučuje používat tyto rohože k občasnému komfortnímu vyhřívání podlahy v koupelnách a kuchyních. Naopak pro vyhřívání podlah v koupelnách, bazénech a kuchyních se nejvíce uplatní poslední výkonnostní řada (150-160 W/m2). Topné rohože (LD, CM, LDTS, LSDTS) jsou vyráběny ošířce 0,3 až 0,5m s jednožilovým nebo dvoužilovým topným kabelem a s ochranným opletením. Rohož je vhodná především do tmelu pod dlažbu, možná je i instalace do betonové desky nad tepelnou izolací (polystyrénem).

Topné rohože jsou ideální pro komfortní vyhřívání podlahy (občasný provoz) v koupelnách a kuchyních, nebo jako hlavní zdroj vytápění (celodenní provoz) v místnostech, kde je žádoucí vyšší teplota podlahy - koupelny, bazény. 

Je možné si osadit elektrické podlahové vytápění svépomocí? 

Ano, k tomuto účelu jsou určeny sady Comfort Mat, které se aplikují jako komfortní vyhřívání dlažby v koupelnách a kuchyních. Sady Comfort Mat jsou nabízeny ve dvou plošných příkonech - 160 a 100 W/m2. Příkon 160 W/ m2 je určen pro občasné komfortní vytápění koupelen, naopak sada s nižším příkonem 100 W/ m2 se využije spíše jako hlavní zdroj vytápění.

 

Zakoupením sady získá uživatel vše potřebné - topnou rohož, programovatelný termostat s podlahovou sondou, ochrannou ohebnou trubkou pro zavedení podlahové sondy (tzv. "husí krk") a podrobný návod k instalaci. Součástí balení je i DVD ROM s animací pokládky topné rohože, návodem a záručními listy v elektronické podobě.   

 

Regulace topných systémů ECOFLOOR

Dotykový termostat

Standardním regulátorem teploty jsou pokojové termostaty, které jsou obvykle umístěny přímo v místnosti. Termostaty jsou buď analogové nebo digitální.

Analogový pokojový termostat

Analogové termostaty (FLASH 25800, EBERLE RTR-E 6124, Fenix-Therm 100, zásuvkový termostat TH 810) potřebují pro zapnutí/vypnutí nebo změnu teploty, zásah uživatele.

Digitální pokojový termostat

Digitální termostaty (dotykový termostat FENIX TFT, Fenix-Therm 350, VTM 3000, Aube TH 232-AF, EBERLE FIT 3U) jsou programovatelné.

Termostaty se také liší rozsahem použití:

Univerzální termostaty mohou snímat teplotu vzduchu (čidlo je pod krytem termostatu) i teplotu podlahy (kabelovou sondou) a umožňují tak výběr všech provozních režimů:

 1. Jako prostorové termostaty u konvekčních systémů (snímají pouze teplotu prostoru a nelze je tedy použít pro systémy podlahového vytápění).
 2. Jako podlahové termostaty pro komfortní ohřev podlahy (pomocí kabelové sondy snímají pouze teplotu podlahy a lze je tedy použít pouze pro doplňkový komfortní ohřev podlahy, bez jakékoliv vazby na teplotu vzduchu v místnosti).
 3. Jako kombinované termostaty pro podlahové vytápění (teplota prostoru je prioritní, kabelová sonda plní funkci limitace teploty podlahy).

Alternativně (např. při rekonstrukci) lze použít bezdrátovou regulaci. Na rozdíl od pokojových termostatů není bezdrátová regulace topení přímo propojena vodičem, lze ji tedy instalovat i dodatečně.

Skládá se:

 1. z řídící jednotky (termostatu);
 2. spínacího prvku.

Komunikace mezi spínacím kontaktem, který pouští elektrickou energii do připojeného topidla, a mezi termostatem (řídící jednotkou), který měří teplotu v místnosti a je v něm uložen program vytápění, probíhá bezdrátově – radiofrekvenčně (RF). Proto je toto řešení ideální pro rekonstrukce, protože umožňuje bez rozsáhlejších stavebních úprav nahradit původní, nebo zcela chybějící regulaci pro elektrické vytápění. Některé systémy umožňují také zapojení do jednoho celku - bezdrátové centrální regulace.

BMR centrální regulace

Vyšším stupněm domovní regulace je centrální regulace  – zachovává hlavní výhodu elektrického vytápění, tj. řízení každé místnosti samostatně, ale s komfortním ovládáním celého objektu z jednoho místa. Centrální regulace přináší proti pokojovým termostatům až 30% (!) úsporu na provozních nákladech. Může mít podobu bezdrátové centrální regulace (vhodné pro rekonstrukce), pro novostavby je ale vhodnější centrální regulace BMR - má naprosto bezhlučné polovodičové spínání, pulzní šířkovou modulaci, poskytuje vyšší přesnost regulace a při zapojení do domácí sítě umožňuje ovládání prostřednictvím internetu přes notebook nebo smartphone.

 

UPOZORNĚNÍ: Podlahové sondy jednotlivých typů termostatů obvykle nejde zaměňovat. Nelze instalovat podlahovou sondu a pak k ní dokoupit termostat – sonda bývá součástí balení termostatu.

 

Reference - rodinné domy 

Rodinný dům v Jeseníku

 RD v Jeseníku 

Stavba rodinného domu je umístěna přímo v sídelním městě společnosti FENIX Trading spol. s r.o. – v Jeseníku. Jedná se o tzv. montovanou stavbu, v tomto případě o typ SOLO Line 117 od společnosti RD Rýmařov s.r.o.

Podrobnější popis k realizovanému řešení naleznete zde.

 

RD v Jeseníku  RD v Jeseníku

 

Nízkoenergetický rodinný dům - Nitrianske Hrnčiarovce

Nitrianské Hrnčiarovce

Rodinný dům je postavený v obci Nitrianske Hrnčiarovce a je prototypovým řešením ekonomické a ekologické výstavby nízko-energetických domů s přihlédnutím k požadavkům prostředí. Jedná sa o patrový nepodsklepený rodinný dům se šikmou střechou.

 Podrobnější popis k realizovanému řešení naleznete zde.

 

 Rodinný dům v Plzni (vytápění)

Nízkoenergetický dům v Plzni

Nízkoenergetický dřevěný dům v energetické kategorii „B“. Dům stojí na okraji Plzně v nově budované zástavbě. Jde o dvoupodlažní stavbu o celkové obytné ploše 158,37 m²: 1.NP - 78,86 m², 2.NP - 79,51 m².

 

Podrobnější popis k realizovanému řešení naleznete zde.

 Nízkoenergetický dům v Plzni

 

Nízkoenergetický dům v Hošťálkovicích

Nízkoenergetický dům v Hošťálkovicích 

Nízkoenergetický rodinný dům byl postaven v roce 2009 v obci Hošťálkovice nedaleko Ostravy. V patrovém objektu, o celkové obytné ploše 119,5m², zajišťuje vytápění elektrické podlahové topení. Aktuálně (10/2011) je objekt využíván pouze dvěma dospělými osobami, dvě dospívající děti jsou zde z důvodů studií velmi sporadicky.

Podrobnější popis k realizovanému řešení naleznete zde.

Nízkoenergetický dům v Hošťálkovicích  Nízkoenergetický dům v Hošťálkovicích

 

Energeticky úsporný dům v Moravanech u Brna

Projekt energeticky úsporného domu s elektrickým podlahovým a stropním topným systémem se ukázal jako velmi ekonomický a uživatelsky komfortní.

Podrobnější popis k realizovanému řešení naleznete zde.

RD dům Moravany Energeticky úsporný dům v Moravanech

 
Provozováno na systému MajorShop